Co všechno potřebujete pro výpočet daně z nemovitostí znát?

Nejprve je nutné určit jestli se na Vás daňová povinnost vztahuje. Povinnost podávat přiznání máte, nejen při nabytí nemovitosti, ale i v případě změny stavby, typický příkladem je třeba kolaudace přístavby či garáže. Došlo ke zhodnocení stavby tudíž musíte podat přiznání, upravit vypočtenou daňovou povinnost. Bohužel tyto změny nefungují automaticky.

Následně je třeba určit o jaký typ stavby, jednotky či pozemku se jedná. Identifikovat všechny spoluvlastnické podíly a také se rozhodnout jestli přiznání bude podávat za ostatní jeden ze spoluvlastníků či každý ze spoluvlastníků samostatně.

V případě staveb se dále uvádí výměra bytu či zastavěná plocha v m2 a případně i počet nadzemních podlaží nebo další specifika umístění dané nemovitosti. Kromě toho je nutné znát také koeficienty pro svou nemovitost (místní koeficient, tak i koeficient podle velikosti obce). Pokud tyto koeficienty neznáte, podívejte se na daňový portál Finanční správy České republiky. 

Jestliže se jedná o pozemek, záleží na tom, zda vlastníte stavební parcelu, zahradu, louku nebo třeba zastavěnou plochu na nádvoří. Každý z těchto pozemků má jiný koeficient. Potřebuje znát výměru pozemku v m2, výměru zastavěnou nemovitými stavbami v m2, místní koeficient a případně také koeficient podle velikosti obce. Někdy se pak udává také cena pozemku za 1 m2.

Jaroslav Nováček
Jaroslav Nováček žije na Praze 8 se svou přítelkyní Katkou a francouzským buldočkem Huginou, má dvě dcery - Kačku a Natálku. Jeho profese je realitní makléř s více než 16 lety praxe, investor do nemovitostí a leader v síťovém marketingu. Je vášnivým propagátorem svobodného podnikání. Více o něm najdete zde.
Komentáře